President Macron var på statsbesök i Tyskland denna vecka. Han uppmanar alla att värna om Europas demokrati. Det har aldrig funnits så många fiender, både inom som utanför EU. Han säger att Europa riskerar att dö om vi inte slår vakt om den demokrati som Europa utgör. Han uppmanar alla att gå och rösta för att slå vakt om det som byggts upp.
Marine le Pen utgör ett hot. Hon leder opinionsundersökningarna stort och beräknas göra ett mycket bra val. Hon har varit EU skeptiker sedan länge. Nu har partiet ändrat strategi och man är med i EU men tänker förändra EU inifrån.
Redan 2014 började lånen från Ryssland att utbetalas till Rassemblement National, hennes parti. 2014 lånad hon via ett företag på Cypern 2 miljoner euro, lite senare på året ytterligare 9,4 miljoner euro från en tjeckisk bank. 2022 fick hon låna från en ungersk bank ytterligare 10,6 miljoner euro. Flera källor redovisar att det är ryska pengar bakom dessa lån. Partiet har svårt att kritisera Putin för mycket.
Partiet har också anklagats för att man har fiktivt anställd personal i deras EU-organisation som egentligen arbetar för partiet i Frankrike. Utredning pågår inom EU och det blir en rättegång så småningom.
I Frankrike har man haft många Tv-debatter och fler lär det bli. Här pratar man om sakfrågor och vad man önskar skall ske i Europa. Debatten mellan Rassemblement National, (Bardella), och premiärminister Attal som sändes på TV innehöll följande ämnen: Europas ekonomi, miljö, Immigration, Ukraina och slutligen Europas försvar.
Bardella hade det jobbigt på flera punkter. När man pratade om ekonomi, påminde Attal honom om att Le Pen ville införa ECU i Frankrike och lämna euro-samarbetet. När man diskuterade immigration ville Bardella att man skulle stänga ute immigranter. Attal frågade då om han avsåg att införa en gränskontroll i Frankrike för att hindra flyktingar. När det kom till Ukraina fick Attal öppet mål då han kunde informera Bardella om hur nära samarbetet har varit mellan Le Pen och Putin. Bardella gjorde inte dåligt ifrån sig i debatten, han har andra åsikter helt enkelt.
Har sett några större debatter och det är svårt att följa, alla pratar i munnen på alla och det kommer inte fram så många saker. En sak var tydlig. Några pratar om frågor som man vill genomföra men i EU parlamentet röstar man emot sina egna frågor. Det beror på att EU-gruppen har en annan uppfattning. Man skall rösta som gruppen man tillhör. Det kom upp flera gånger. Bardella som sitter i EU parlamentet blev också ifrågasatt för att aldrig vara där.
Politiska partier
Rassemblement National (RN)
Marine le Pens parti verkat göra ett mycket bra EU-val. Leder stort i opinionsundersökningarna. De senaste ger partier 33 % av rösterna. Det är dubbelt så många röster som det näst bästa partiet. Vid förra valet fick de 23,3 %. Yttersta högern går framåt inte bara i Frankrike utan i hela Europa.
Som vanligt är det inte bara ett EU-val utan också en avstämning inför nästa presidentval. Marine le Pen har avgått som partiordförande och släppt fram Jordan Bardella. Han är 28 år och uppväxt i ett område som anses som utsatt norr om Paris. Han har ägnat sig åt partipolitik hela sitt liv, från 16 års ålder. Han var ordförande i ungdomsförbundet under många år. Man vill locka de yngre väljarna och det gör man med Bardella’s profil. Tanken är att Marine le Pen skall bli president och Bardella premiärminister vid nästa presidentval.
Debatten mellan Bardella och Attal var ovanlig. Attal är inte aktuell för valet till EU, varför debattera med Bardella? Macron’s parti går dåligt i opinionsmätningarna och man vill förstärka sitt budskap. Det var också en test om Attal är ett ämne för kommande kampanj för presidentvalet. Han klarade testet men det gjorde också Bardella.
Macron har också utmanat Le Pen i en debatt. Hennes villkor var att om Renaissance förlorar valet skall presidenten upplösa parlamentet eller avgå som president. Ett villkor som gör att det inte blir någon debatt.
RN ingår i Identitet och Demokrati gruppen i EU. I den gruppen ingår också Lega från Italien och även Dansk Folkeparti. Gruppen har tappat en viktig medlem AfD från Tyskland. Detta parti uteslöts ur gruppen för några veckor sedan. Le Pen reser runt i Europa för att hitta en ny grupp eller komplettera med nya medlemmar.
Renaissance (Macron’s parti)
Samarbetar med flera olika partier, b.la Modem och Horizon. Ligger runt 16 % och det är man missnöjd med. Fick 22,4 vid förra valet. Deras kandidat Valérie Hayer är inte något starkt kort och kommer inte fram i fransk media. Under en debatt hänvisade hon en sakfråga till utrikesministern vilket gjorde att hon fick kritik från de andra debattörerna. Hon sades inte ha en egen åsikt utan måste fråga de som bestämmer. Frågan var om Ukraina skulle kunna attackera ryska positioner i Ryssland. Hon gjorde ett svagt intryck.
De tillhör EU-gruppen Renew Europe och här finns också Centerpartiet och Liberalerna från Sverige.
Socialisterna
Har samarbetet med NUPES tidigare som bestod av socialister, kommunister, gröna och vänsterextrema. Man har lämnat samarbetet främst på grund av NUPES grundare Mélenchon. Han har för extrema åsikter och är tydligen svår att samarbeta med. Socialisterna gör ett bra val, de får 14 % i de senaste opinionsundersökningarna. Vid förr valet fick de 6,2 %. Raphaël Glucksmann är toppkandidaten. Han är trovärdig och har en tydlig framtoning på vad han vill. De verkar gå framåt starkt från tidigare positioner.
De sitter i samma grupp som Socialdemokraterna
Republikanerna
Partiet har haft en tung period sedan presidentvalet 2017. De har tappat oerhört mycket. De får 7,5 % i undersökningar inför valet. Vid förra valet fick man 8,5 % av rösterna. Det var en chock för partiet. En stor besvikelse för partiet. Toppkandidat är Francois-Xavier Bellamy.
Deltar i EU-gruppen Europeiska Folkpartiets grupp och där sitter också Kristdemokraterna och moderater från Sverige.
Reconquête
Partiet leds av Eric Zemmour som ligger långt ut på högerkanten. Immigration är hans grej. De får ca 6 % i undersökningar. Kandidat är Marion Maréchal och hon är släkt med Marine Le Pen. Hon var tidigare mycket engagerad i familjepartiet Rassemblement National men drog sig tillbaka för några år sedan och gör nu comeback i ett annat parti.
De tillhör EU-gruppen Europeiska konservativa och reformister och där finns också Sverigedemokraterna och Folklistan.
France Insoumise
Partiet leds av nämnda Mélenchon. De får ca 10 % och deras toppkandidat heter Manon Aubry. En ung aggressiv debattör. Hon har tidigare varit talesperson för Oxfam. Är ett parti långt ut på vänsterkanten. Förra valet fick de 6,3 %. Ledaren Mélenchon får mycket publicitet på sina utspel men han har tonats ned under den sista tiden.
De tillhör EU-gruppen Vänstergruppen och där hittar vi också det svenska Vänsterpartiet.
Miljöpartiet
Ser ut att gå mot ett svagt val och landar på 6 % i undersökningarna. Har svårt att få gehör för sina åsikter då de flesta partier har tagit miljöfrågan på allvar. Kandidaten heter Marie Toussaint. Vid förra valet nådde de 13,5 %
De tillhör EU-gruppen de Gröna
Övrigt
Det finns 38 officiella listor som man kan rösta på i Frankrike. Man måste nå 5 % för att komma vidare till EU parlamentet.
Här i Frankrike är ofta jordbrukarna i centrum för debatten. Man märker att de är en viktig väljarbas.
Under en debatt fick VD för Stellantis, Carlos Tavares, mycket kritik för sin lön och sitt agerande. Stellantis har slutit ett avtal med kineserna. Stellantis är ett mycket framgångsrikt franskt företag. De äger 14 olika bilmärken. I Stellantis ingår, Citroën, Peugeot, Fiat, Chrysler, Opel, Maserati, Alfa-Romeo, Lancia, Vauxhall, Jeep, Dodge, Ram och några andra mindre märken. Företaget omsätter 190 miljarder euro förra året och uppvisade 18,6 miljarder i vinst 2023. Tavares fick i total ersättning 36,5 miljoner euro, vilket även Frankrikes finansminister kritiserade. Alla anställda fick en bonus på 4 000 euro p.g.a. det uppnådda resultatet.
VD´n kom in och räddade Peugeot 2014. Han kom från Renault. Han har varit avvaktande med elbilar och inte gått fullt ut på denna linje. De ligger efter men tar snabbt igen med många nya elbilssatsningar. Stellantis har slutit ett avtal med ett kinesiskt bilföretag. I debatten hördes att Stellantis inte slår vakt om de franska jobben. De kinesiska elbilarna hotar jobben i Europa. Stellantis lierar sig med fienden. Det kinesiska företaget heter Leapmotor och man bildar ett bolag i Europa där Stellantis äger 51 %.
USA har infört 100 % importtullar på kinesiska elbilar. De importerar få bilar idag. De har ett handelskrig redan i gång. Idag har Europa ganska liten tull, ca 10 %. Man diskuterar inom EU att höja denna till 20–30 %. Det leder troligen till ett större handelskrig mellan Europa och Kina.
Tyskarna är beroende av export till Kina och skulle drabbas mycket hårt. De är nog de mest utsatta vid ett eventuellt handelskrig. Här gör nog Stellantis bedömningen att det är bättre att liera sig med kineserna och starta produktion i Europa än att ha de som motståndare. Hur som helst så kommer inte produktionen att ske i Frankrike, det blir nog i Ungern, Tjeckien eller något liknande. Tyskarna är motståndare till höjda tullarna då de är beroende av handel med Kina.
Företagen har blivit så stora idag att man inte väntar på att politikerna i EU skall fatta beslut. Man går i framkant och implementerar sina strategier och sedan får politikerna försöka att hänga med. En intressant utveckling men kanske också hotfull.
Vi får se hur utfallet blir i valet till EU. Även om högern går framåt så är det inte säkert att de kan uppnå majoritet i EU parlamentet. Vi får svaret den 10 juni.
Som vanligt ett mycket bra faktainnehåll och ekonomisk analys, men tveksamma politiska slutsatser. Macron för en politik som – tillsammans med bl.a. de svenska Moderaterna – leder mot en militär konfrontation med Ryssland. Detta vore slutet för EU. Marine Le Pen står för en fredspolitik, något som är att föredra för alla som månar om vår nuvarande tillvaro. Du nämner storföretagens växande betydelse i politiken, det är vad man kallar globalism. Den syftar till att de globala storföretagen skall kunna styra de politiska systemen i världen istället för tvärtom. Macron är med sin bakgrund hos Rothschilds Bank en av deras representanter och hans politik rättad därefter. Det är positivt att fransmännen har insett detta och röstar därefter, där ligger Frankrike långt före svenskarna i medvetande.
Tack snälla Lars för dina utmärkta förklaringar av franska politiken och upplysningar om landet Frankrike. Hjälper mig mycket när jag ska prata om det på svenska. Efter närmare 50 år i Frankrike och Schweiz hittar jag inte alltid orden och vet inte vad jämföra med i Sverige. Kom lägligt nu när det är dags att åka hem till svenska sommaren.
Jag önskar dej sommar här också. Jag har aldrig upplevt ett så dåligt majväder i Genève och mina kära i Sverige klagar på värmen! Hoppas du fortsätter länge med dina fönstertittar.
Tack ännu en gång.
Vänligen Margareta
A. Margareta Sprecher Bengtsson Avenue des Amazones 14 CH – Chêne-Bougeries (GE) Suisse
Skickat från Outlook för Androidhttps://aka.ms/AAb9ysg ________________________________