Franska lokala skatter

Taxe d´Habitation

Frågorna är många runt denna skatt och även hur den beräknas. Det är de som bor i fastigheten/lägenheten den 1 januari som skall betala skatten. Avräknas ej vid förvärv av fastighet.

Det är en skatt som närmast kan beskrivas som en kommunalskatt. Den håller på att tas bort. Redan nu är 80 % av de franska hushållen undantagna från denna skatt. De som ligger ovanför en brytpunkt fortsätter att betala skatten. Hushåll med två andelar (2 personer) och som har inkomst som är högre än 46 176 euro (revenue fiscal de référance) fortsätter att betala skatten under 2020. De som ligger strax under denna gräns (2 andelar) får ett avdrag på skatten för 2020.

Under 2021 kommer de som fortsatt betalar skatten få ett avdrag om -30 % på skatten. Därefter kommer avdraget att öka med -65 % 2022. Skatten försvinner för alla under 2023. Detta gäller de som betalar skatt i Frankrike.

De som äger ett semesterboende kommer fortsatt att betala taxe d´habitaion, detta gäller både fransmän och utlänningar. Det är många kommuner som kraftigt ökat skatten för semesterbostäder.

Macron har sagt att kommunerna skall kompenseras för inkomstbortfallet, många Borgmästare tror inte att det kommer att ske.

Hur beräknas Taxe d´Habitation

Kommunen beräknar ett fiktivt hyresvärde på er bostad och detta beror på en mängd faktorer. Man tar hänsyn till ytan, fastighetens underhåll, geografisk belägenhet och utrustning. Det finns 8 olika kategorier av fastigheter. Jag kan se i skattedokumentet att den genomsnittliga beräknade hyran är 4 120 euro i min kommun. Min beräknade hyra har satts till 8 875 euro p.g.a. läge och standard. Därefter kan man få rabatter, det finns en generell rabatt, om man har barn, handikappade boende i hemmet eller om man är många i familjen. Min bas blev 8 463 euro som skatten beräknas på.

Kommunskatten är 19,51 %

Samarbete mellan kommuner är 8,13 %

Skatten för infrastrukturinvesteringar är 0,171 %

Totalt ca 30 % i Cagnes sur Mer

Med dessa procentsatser beräknas sedan taxe d´habitation. Jag kan också se att den har ökat för min del med 21 euro i förhållande till 2019. Det är kommunerna som sätter dessa procentsatser och de varierar mellan kommuner. Det kan jämföras med de svenska kommunalskatterna som varierar i Sverige.

Till detta kommer Tv avgiften (contribution à l´audiovisuel).

Skatten skall betalas i mitten av november.

Skatten finansierar bland annat detta: fritidsaktiviteter, skolbespisning, daghem, grundskola, idrottsanläggningar, simhallar, visst vägunderhåll, kulturaktiviteter, rengöring av gator och torg och löner till kommunalanställda.

Taxe Fonciéres

Denna skatt har de flesta betalat. Skall betalas av den som äger fastigheten/lägenheten den 1 januari. Avräknas när man köper en bostad, det sköter notarien om vid förvärvet.

Även denna skatt beräknas på ett fiktivt hyresvärde enligt ovan. Man drar sedan av 50 % på detta värde och får fram en bas som beskattningen beräknas på.

Kommunen 13,93 %

Samarbete mellan kommuner 6,40 %

Regionen 10,62 %

Speciella skatter 0,205 %

Sopavgifter 8,46 %

Totalt ca 40 % i Cagnes sur Mer

Även här är det kommunen och regionen som sätter procentsatserna.

Speciella skatter är t.ex. utbyggnaden av spårvagnsnätet i Nice-regionen och som delvis betalas av de boende i flera kommuner runt storstaden. Borgmästaren Estrosi lovade att det var en skatt som skulle tas ut under tre år och sedan upphöra. Vi får se om den försvinner.

Även här får jag en jämförelse och kan konstatera att skatten minskat med 50 euro i jämförelse med 2019.

Skatten finansierar b.la detta: Social hjälp, åldringsvård, viss hjälp till arbetslösa, högstadiet, visst vägunderhåll i regionen, vatten till hushållen, sophämtning, bibliotek och muséer.

2 reaktioner på ”Franska lokala skatter

  1. Hej Lars
    Är det inte tvärt om?
    Dvs. Taxe Fonciéres – fastighetsskatten avräknas vid försäljning!
    Köper man något nytt betalar man ny del i Fastighetsskatten medan Boendeskatten rullar vidare året ut.
    /Bertil

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s